O nás

       Naším poslaním je ochrana prírody, obnova a zlepšovanie stavu biotopov v prospech zachovania a zvyšovania populácii živočíchov a rastlín. Revitalizácia plôch poškodených ľudskou činnosťou, aby sa stali opäť atraktívne pre druhy živočíchov a rastlín. Prostredníctvom organizovania terénnych exkurzii, táborov, krúžkov a brigád, vzdelávame, informujeme a zvyšujeme povedomie verejnosti o prírodných procesoch a zákonitostiach. Záleží nám na tom, aby verejnosť nepodliehala rôznym hoaxom a polopravdám, ako je to dnes bežné. Príroda sa vyvíjala milióny rokov k dokonalej harmónii a my ju musíme vedieť správne čítať. Kladieme dôraz na vedecké poznatky, dáta a dlhoročné praktické skúsenosti. Len tak pochopíme, ako môžeme prírode pomôcť v kontexte dnešnej antropogénnej (civilizáciou ovplyvnenej) dobe. V konečnom dôsledku tak pomáhame vlastne nám ľuďom.

        Dátum založenia: 27.3.2025 

Najvyšším orgánom Spoločnosti pre obnovu prírodnej krajiny (SOPK) je Členská schôdza (ČS). Do výlučnej právomoci ČS, okrem iného, patrí voľba členov výboru a kontrolóra.

Výbor je kolektívnym riadiacim a rozhodovacím orgánom SOPK. Rozhoduje o všetkých otázkach, okrem otázok prisluchajúcich do výlučnej právomoci ČS. 

Predseda výboru je štatutárnym orgánom SOPK, oprávneným konať v mene SOPK. Zodpovedá sa Členskej schôdzi. 

Výkonný riaditeľ je štatutárnym orgánom SOPK, oprávneným konať v mene organizácie samostatne. Zodpovedá sa predsedovi SOPK. Výkonný riaditeľ vedie sekretariát a zamestnancov SOPK.

Viac sa o organizačnej štruktúre a pravidlách dozviete v stanovách SOPK.

Dočasným štatutárnym zastupovaním SOPK je poverený Ján Uhrin (52 rokov). Hlavnou Janovov úlohou je pripraviť členskú schôdzu, ktorej súčasťou budú tiež voľby do  orgánov organizácie. 

Jano vyrastal v prostredí Starohorských vrchov. Prvé vychádzky do prírody absolvoval s miestnymi lesníkmi a poľovníkmi. Láska k prírode a zvieratám mu predurčila študovať lesnícky smer. U lesov sa však dlho nezdržal. Skoro pochopil, že táto práca je o niečom inom ako o prírode. Tiež odmietol ponuku stať sa poľovníkom. Striedal rôzne zamestnania, kde ako hovorí: "Každé mi niečo dalo". Popri tom sa venoval svojej vášni ornitológii. Neskôr prišla ponuka od Slovenskej Ornitologickej Spoločnosti/BirdLife Slovensko a presťahoval sa na východné Slovensko, kde pracoval ako manažér Chráneného vtáčieho územia. Využil skúsenosti, dokázal pochopiť a porozprávať sa s ľuďmi z rôznych záujmových skupín. Zbieral skúsenosti v práci v mimovládnej organizácii a zúčastnil sa realizácie významných, úspešných projektov. V súčastnosti žije v Banskej Bystrici.